Samsung Galaxy S23 5G
Shop the Samsung Galaxy S23 5G with a 120Hz AMOLED display, Snapdragon 8 Gen 2 performance, and a powerful triple camera system. Enjoy premium Android performance in a compact design.
Lavender
Graphite
Cream
Phantom Black
The Samsung Galaxy S23 5G is a compact flagship built for speed, performance, and everyday reliability. Powered by the Snapdragon 8 Gen 2 processor, it delivers smooth multitasking, gaming, and efficient performance.
Its 6.1-inch Dynamic AMOLED 2X display offers sharp visuals and a smooth 120Hz refresh rate, making everything from scrolling to streaming feel premium. The advanced triple-camera system ensures high-quality photos and videos, even in low light, while its sleek and durable design makes it perfect for daily use.
| Feature | Details |
|---|---|
| Brand | Samsung |
| Model | Galaxy S23 5G |
| Display Size | 6.1 inches |
| Display Type | Dynamic AMOLED 2X |
| Resolution | 1080 × 2340 pixels |
| Refresh Rate | 120Hz |
| Chipset | Snapdragon 8 Gen 2 |
| GPU | Adreno 740 |
| Rear Camera | Triple (50MP Wide + 12MP Ultra-Wide + 10MP Telephoto) |
| Features | Night Mode, 8K Video, 3x Optical Zoom |
| Front Camera | 12MP |
| Capacity | 3900mAh |
| Build & Design | Gorilla Glass Victus 2 front & back Aluminum frame Water & Dust Resistant (IP68) |
| Connectivity | 5G Enabled Wi-Fi 6E Bluetooth 5.3 Fingerprint (under display) |
No reviews yet.